Header Ads

Android 4.2 Sürümü Resimli Anlatım

Android 4.2 yeni sürümü eski sürümlerine oranla birçok yenilik ve iyileştirmeyle geliyor. İşte karşınızda Android 4.2’nin yenilikleri..
Bildirim ekranı üzerinde ayarlamalar
Android 4.1'de gelen bildirim ekranında bildiğiniz gibi ekran parlaklığı, kablosuz ağın açılıp / kapatılabilmesi gibi birtakım ayarlar gerçekleştirilebiliyordu. Ancak Android 4.2'de bu ekran daha da detaylandırılarak, geniş ayarlamaların yapılmasına imkan tanınmış. Yani bu ekran üzerinden artık yalnızca az önce bahsettiğimiz (ekran parlaklığı ve kablosuz ağ) ayarların dışında uçak modunun aktif edilmesi vs gibi seçenekler de geliyor.
Bildirim ekranı üzerinden Android'in eski versiyonlarına göre daha fazla ayar değiştiribilmek elbette kullanıcıya zaman kazandıracak. Bu sayede "Ayarlar"a gidip çeşitli seçenekleri aktif
etmek yerine doğrudan bildirim ekranı sayesinde işlemleri kısayoldan halledebilecekler.

Geliştirilen fotoğraf çekimi
Android'in 4.0 versiyonunda Panorama çekim modu desteği eklenmişti. Ancak bu yeni versiyon sayesinde fotoğraf çekimi küre şeklinde de yapılabiliyor. Yukarıda yer alan görselden de anlaşılabildiği gibi artık fotoğraf çekimleri sol, sağ ya da yukarı, aşağı şekillerde yapılabiliyor. JPEG formatında kaydedilen bu fotoğraflar elbette daha sonrasında paylaşılabildiği gibi aynı zamanda Google Maps'e de eklenebiliyor. Bu sayede Maps kullanıcılarına da katkı sağlanmış oluyor. Özellikle fotoğraf çekmeye meraklı kişiler için bu da güzel bir özellik. Her ne kadar devrim niteliğinde sayılmasa da, çekim yapacağınız alanı istediğiniz şekilde (sol, sağ, yukarı ve aşağı) fotoğraflamanızı sağlıyor.


Çoklu kullanıcı hesapları

Yenilik listesinin en başında çoklu kullanıcı hesapları geliyor. Bu sayede birden fazla kişi kendi hesabı üzerinden (bilgisayarda olduğu gibi oturum şeklinde) tablet kullanımını gerçekleştirebiliyor. Yani hesabı olan herkes, kendine özel olarak duvar kağıdı belirleyebilir ya da araç çubuklarını istediği şekilde dizebilir. Çoklu kullanıcı hesap sistemi cihazları özellikle birden fazla kişinin kullandığı durumlarda çok işe yarayacak. Çünkü ana oturum üzerinden çeşitli şekillerde diğer oturumların durumlarını kısıtlama gibi seçenekler gelecek ve bu sayede tableti kullanan kişiler ayarları hiçbir şekilde değiştirip, bozamayacak.


Hızlı yazma

Eskiden olduğu gibi yeni sistemde de klavye üzerinde parmağınızı gezdirdiğiniz yönde kelimeler otomatik şekilde bulunuyor. Kelime tanımlama işlemi bittikten hemen sonra parmağınızı ekrandan kaldırarak işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Alıştıktan sonra vazgeçilmez bir hale gelebileceği ortada.

Kablosuz görüntü aktarımı

DLNA seçeneği üzerinden desteklenen TV'lere kablosuz olarak görüntü aktarımı yapabilmek mümkün. Bu sayede cihaz üzerinde görmüş olduğunuz her şey doğrudan televizyonda da karşınıza geliyor.

Ekran koruyucu

Cihaz boşta olduğu durumlarda dilerseniz belirleyeceğiniz fotoğrafların, haberlerin ve diğer bazı detayların ekranınızda dolaşmasını sağlayabilirsiniz.
İyileştirmeler
Elbette bunlar haricinde Android 4.2'nin sunduğu çeşitli iyileştirmeler de var. Bunların bir kısmı doğrudan tasarım odaklı geliştirilirken, diğer bir kısmı da performansa önemli bir oranda katkı sağlıyor.Kilit ekranına araç çubuğu

Android'in 4.2 sürümüyle beraber kilit ekranına araç çubukları eklenebiliyor. Yani bu sayede kilidi açmadan da araç çubukları üzerinden birtakım düzenlemeler yapılıp, bazı uygulamalar çalıştırılabiliyor. Örneğin kilit ekranına hava durumu ya da müzik çaların araç çubuğunu konumlandırdınız. Daha sonrasında cihaz kilidini açmak istediğinizde karşınıza bu araç çubukları (hava durumu ve müzik çalar) gelecek ve yalnızca müzik çaların oynatma düğmesine dokunarak müzik dinlemeye başlayabileceksiniz.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.