Header Ads

Anestezi Bölümü DGS Sınavı ile Geçilebilen Meslekler ve Yüksek Lisans

Anestezi bölümünü seçeceklerin aklındaki sorular; Anestezi bölümü DGS ile hangi bölümleri seçebilir? Anestezi bölümü okuyup sonra anestezi uzmanı olunur mu? Anestezi bölümü yüksek lisans yapabilir mi ? Anestezi bölümü maaşları ne kadar? anestezi bölümü kariyer olanakları nelerdir? Anestezi bölümü hemşireliğe geçiş imkanı var mı ?
İşin Doğası
Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygular, anestezi işlerinde hekime yardımcı olur.
Bütün cerrahi vakalarda hastaya genel anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular.
Hastanın genel sağlık durumunu inceler.
Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur, hastanın ameliyata hazır olduğunu doktora bildirir.
Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder, herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder.
Hastanın uyanmasına nezaret eder, uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.
Kariyer Olanakları
Okulu başarıyla bitirenler her yıl yayınlanan Dikey Geçiş Kılavuzundaki koşulları taşımaları ve Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları durumunda Sağlık Eğitimi, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Memurluğu, Sağlık Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerinden birine devam edebilirler.
İstihdam
Ameliyat yapan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastanesi, özel klinik) görev yaparlar. Mezunlar rahatlıkla iş bulabilirler.
Gereken Kişilik Özellikleri
Fen alanına özellikle biyoloji ve kimya konularına ilgili, el ve göz koordinasyonu gelişmiş, bedence güçlü ve dayanıklı, gözleri sağlam, söylenen ve yazılan talimatları anlayabilen ve uyabilen, insanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven, dikkatli, sorumlu, tedbirli, güler yüzlü ve sabırlı kimseler olmaları gerekmektedir.
Benzer Meslekler
Anestezi Uzmanlığı, Anestezi Teknisyenliği
Eğitim
Mesleğin temel eğitim süresi 2 yıldır.
Okutulan dersler ; anatomi, fizyoloji, farmakoloji, özel tedavi yöntemleri ve anesteziyoloji gibi dersler verilir.
Eğitim sırasında ve sonunda tez ve staj zorunludur.

Yüksek lisans için hemşireliği seçerek sonrasında yüksek lisans hakkını kazanmak için Ales'e girmeniz gerekmektedir. Maaş konusuna gelince develete atanırsanız döner ile 2000-2500 TL civarı alırsınız yada özelde çalışırsanız ve hastaneniz haklarınıza yani mesailerinize saygılıysa mesailer ile 2600 TL civarı alabilirsiniz. 4 yıl sağlık meslek lisesi sonra 2 yıl ön lisans Anestezi bölümü okuyan birisinin Anestezi uzmanı olmasına imkan yoktur. Anestezi uzmanı olmanız için tıp fakültesini bitirmeniz gerekmektedir.

DGS ile ilgili geçmiş dönemlerin puanlarına bakmak için [tıklayınız]

18 yorum:

 1. Ya teknusyeni olduktan sonra dgs gecersek eger saglik egitimcisi olabilirmiyiz ve bu nedir aciklarmsnz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğitimci olmak için yüksek lisans yapmanız gerekiyor

   Sil
 • Merhaba.Ben İmam Hatip okuyorum şuan. Üniversitede Anestezi Bölümü seçmek istiyorum. Lys sayısal yapamıyorum o yüzden YGS-2Den girebilirim ancak. Anestezi bölümünün 4 yıllık olanı var mıdır ? Yoksa sadece 2 yıllık mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sadece 2 yıllık önlisans eğitimi var

   Sil
  2. Sakın seçme ben de bu yazıları okuyup seçtim çok pişmanım 1500 maaş veriyorlar bim de çalışmak daha iyi bim 1800 veriyor

   Sil
 • Mal gibi meslek amk 1400 e çalısan var bende mezun oldum 2 yıllık şimdi işsızım yalan bunlar

  YanıtlaSil
 • Mehmet kanat, kendi kendine böyle saçma sapan yorumlar yapıp yeni başlayacak olanların ümidini kırma kardeşim, otur sağlam çalış kpss ye 90 üstü al, bak bakalım nasıl atanıyorsun, ve devlette maaşlar 2700 2800 civarında, orda yazılanlar en kötü ıssız sağlık kurumları için geçerlidir. Ben 92 aldım ve atandım gayet memnunum mesleğimden de maaşından da. Herkese kolay gelsin, şunu unutmayın bir bölümde meslek sahibi olmak ülke şartlarından çok sizin çabanıza bağlıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle cok haklisiniz

   Sil
 • Hocam iyi günler ben şu anda sağlık meslek lisesinde son sınıf öğrencisiyim. Ben anestezi uzmanlığı istiyorum ama tıp kazanmam imkansız iki senelik anestezi teknisyenligi okuyup da sonra dgs veya ales hangisi olduğunda pek bilgim yok anestezi uzmanlığına geçiş var mı varsa kaç yıllık teşekkürler

  YanıtlaSil
 • Arkadaşlar ben de bu yıl mezun oldum ama iş imkanları çok da parlak değil devlet kademesi de öyle 90 alıp girecek kadar geniş degil, atama yok denecek kadar az, 2yillik yazacak arkadaşlar ATT yazsınlar ya da en kötüsü laboratuvar teknikleri vs. Anestezi yazmayın çokk çokkk samimi söylüyorum iş yok, bı ablaniz olarak. DGS ye hazırlanıyorum mesela ben bu koşullarda iş beklemek ..... Bahtiniz açık olsun inşaallah gençler

  YanıtlaSil
 • Acaba anestezi teknikerliğinden ebelik bölümüne geçiş var mı?

  YanıtlaSil
 • Anestezi bolumunu okuyup sonra da yüksek lisans yapabilirmiyim ?? Ve anestezi bölümünün iş imkanı var mı yok mı yaaa kafam çok karışık bu mesleği seçmek istiyorum ve sorularıma cvb bulmam lazım yardımcı olsanız sevinirim

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
1