Header Ads

2013 Sigortalı Araçların Pert Değerleri, Kim Ne Kadar Kasko Bedeli Alıyor, Veriyor


Bilinenin aksine araç sahiplerinin araçlarının kasko bedellerini %10 -%20 azaltma gibi bir imkanı var. Ancak bu durum acenteler tarafından sigorta yaptırana kesinlikle söylenmiyor. Sorduğunuzda ise daha çok dolaylı cevaplar alabiliyorsunuz.
Mesela; Aracınızın kasko bedeli 40000 TL, piyasa bedeli (rayiç bedel) 36000TL ise aracınızın kasko değerinin %10 eksiği ile yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda araç pert olursa piyasa bedeline göre en fazla 36000 TL ödeme yapılır. Eğer poliçenizde ayrıca enflasyon klozu var ise 36000TL ve fazladan enflasyon artışı da hesap edilir.
Burada aracın durumunu ve piyasa bedelini iyi değerlendirseniz fazla prim ödemeye de gerek kalmaz. Ancak tutup %20 indirim isteyip de 32000TL ye sigorta yaptırsanız piyasa bedeli 36000 TL olsa bile size en fazla 32000 TL ödeme yapılır ve kaybeden siz olursunuz.
Bazı acenteler de fiyat verirken kasko bedelini %20 indiriyor ve diğer acentelerden daha düşük fiyata veriyormuş gibi görünüyor. Araç sahibi durumu fark edemezse aracını piyasa bedelinin altında sigortalatmış oluyor. Fiyat alırken buna da dikkat etmek lazım. Anlaşmaya çalıştığınız acenteleri bolca soru yağmuruna tutmakta ve her detaylı öğrenmekte fayda var. Kazasız sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.