Header Ads

2013 Yılı TEFE-TÜFE-ENFLASYON Oranları Fiyatlar Etkisi

Gayrimenkul sahipleri ve kiracıları arasında kira artışları ve daha bir çok sektör için kıstas kabul edilen Tefe Tüfe oranları her yıl enflasyona göre değişmekle beraber 2013 enflasyon rakamlarında beklenen artma 2013 Tefe oranlarına da yansıyacağı için yıllık belirlenen aylık ödenen kiralarda artış meydana gelecek gibi görünüyor. Bu senenin TEFE, TÜFE fiyatlarını açıklayan TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu) rakamları şu şekilde verdi;
Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE)’nde aylık değişim %0,38 olarak gerçekleşti
Aylık:
TÜFE: % 0,37
ÜFE: % 1,65
Yıllık:
TÜFE: % 6,36
ÜFE: % 3,59

TEFE TÜFE Hakkında Bilgiler;

1. Enflasyonun Tanımı: Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hızlı olarak yükselmesi olarak tanımlanabilir. Enflasyon, fiyatlar genel düzeyindeki devamlı bir artış sürecinin yanında paranın değerindeki sürekli bir düşmeyi de ifade eder. Enflasyon ekonominin ciddi bir sorunu olarak ortaya çıkar. Enflasyon ekonominin sorunlarının artmasına ve ekonominin bozulmasına neden olabilir.
2- Fiyat Endeksleri: Her ülkede enflasyon oranını belirlemek için çeşitli ürünlerin aylık fiyat değişimleri baz alınarak hesaplanır. Ertesi ay aynı ürünlerin fiyat değişimleri (endeksleri) bir önceki aya göre tekrar hesaplanır. Ülkemizde en çok kullanılan ürün fiyat endeksleri:

TÜFE: Tüketici fiyat endeksi
ÜFE: Üretici fiyat endeks
TEFE: Toptan eşya fiyat endeksi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.