Header Ads

Evde Sıcak Şarap Yapımı İçmeye Doyamayacaksınız...!


Malzeme Listesi

1 Şişe Kırmızı Şarap
1 Adet Vanilya Çubuğu
8 Adet Karanfil
1 Adet Limon
1 Adet Portakal
1 Avuç Kuru Üzüm
7 Yemek Kaşığı Esmer Şeker
3 Adet Çubuk Tarçın

Evde Sıcak Şarap Yapımı Nasıl Yapılır?

Sıcak şarap yapımı için, yıllanmış şarap yerine orta derecede kaliteli kırmızı şarap kullanın.
Tencereye şarabı koyduktan sonra kesinlikle kaynatmayın, oldukça kısık ateşte ve ocağın en küçük tarafında, teflon tencere kullanarak hazırlayın.
Şeker yerine bal da kullanabilrisiniz. Kakule, zencefil gibi farklı baharatlar da deneyebilirsiniz. Malzemeleri olabildiğince bütün halde kullanır iseniz servis yaparken olabildiğince berrak bir renk elde edersiniz. Eğer alkol miktarını arttırmak isterseniz votka ekleyebilirsiniz. (Seyreltilmiş alkol temin etmek zor olduğu için ve miktarı ancak labratuar ortamında ayarlanabileceği için votka kullanılabilir) Sıcak şarabı dilerseniz leblebi gibi yağlı olmayan kuruyemişle de servis edebilirsiniz. Buna gore sıcak şarabı bir kaç farklı yöntem ile hazırlayabilirsiniz.

Birinci Yöntem:

1. Tencereye suyu koyun ve içine yaklaşık 7 yemek kaşığı esmer şeker ekleyerek kaynatın. Kaynadıktan sonra oda sıcaklığına gelene dek soğumaya bırakın.
2. Portakalı yuvarlak olarak dilimleyin. Dilimlerin üzerine 8 adet karanfili saplayın.
3. Limonun yarısını ince ince dilimleyerek, elmayı çekirdekleri ile birlikte dilimleyerek, ayvayı çekirdekleri ile birlikte dilimleyerek, tarçın çubuğu, vanilya çubuğu ve dilimlenmiş portakallarla birlikte tencereye alın.Üzerine kuru üzümü yıkayıp suyunu süzerek ilave edin.
4. Üzerine kırmızı şarabı ilave edip bir kere karıştırın.
5. Kırmızı şarap havalandırılarak tüketilir. Böylece şarap uyandırılır. Buradan yola çıkarak, dilimlenmiş meyveleri dilerseniz kırmızı şarap henüz oda sıcaklığında iken, şarapla birlikte karıştırıp yarım saat kadar beklettikten sonra da tencereye ilave edebilirsiniz.
6. En küçük ocakta ve en kısık ateşte, kaynama noktasına getirmeden ve kaynamasına izin vermeden ısıtın. Daha sonra süzerek ya da kepçe ile sadece sıvı kısımlarını alarak servis edin.
7. Servis yaparken cam kupalarla servis yapabiliri içlerine çubuk tarçın koyabilirsiniz.

İkinci Yöntem:

1. Şarabı bir tencereye alın ve ocağın en küçük gözüne ve en kısık ateşte ısıtın. Kaynamasına izin vermeyin.
2. Şarap ısınmaya başlayınca içerisine doğranmış meyveleri, tarçın ve vanilya çubuğunu atarak, kaynatmadan yeniden ısıtın.
3. Alkol miktarını arttırmak isterseniz, ocağın altını kapattıktan sonra votka ekleyebilirsiniz.
Not:
Sıcak şarabın tarihi Avrupa ya dayanır. Keşfedilmesi sıcak ülkelerde soğuk olarak üretilip servis edilmesi ile olmuş. İngiltere nin serin ikliminde ise ısıtılarak tüketilmeye başlanmış.
17.yüzyılda İngiltere’de askerleri ısıtmak amacı ile hazırlanan rom, su, şeker ve limon suyundan oluşan ve grog adı verilen karışım 70 li yıllara kadar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmış. İskandinavların glogg adını verdikleri tarif ise votka, tarçın çubuğu, zencefil, kakule ve portakal kabuğunun serin bir yerde bekletilip, servis için suyunun süzülerek, kırmızı şarap, tozşeker ve çubuk tarçın ile karıştırılarak hazırlanmaktadır.
Sıcak şarap genel olarak kırmızı şarap ile hazırlanır. Yugoslavyada ise beyaz şarap ve siyah çay ile de hazırlanmaktadır. Ölçülerine uygun beyaz şarap, açık olarak demlenmiş çay, bal, limon suyu karıştırılır.
Nepalliler ise demli çay, kırmızı şarap, toz şeker karıştırılır ve bardaklara limon dilimi atılarak servis ederler.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.