Header Ads

Windows 8 Yüklü Dizüstü Bilgisayarları Normal Ekranları Dokunmatik Ekran Yapabilen Cihaz Satışta


Ekim ayında piyasa sürülen ve dokunmatik ekran teknolojisine göre tasarlanan Windows 8, kullanıcının parmak hareketleriyle çok daha fazla değer yaratabilen bir işletim sistemi. Ancak, yeni donanım için harcama yapacak bütçeye sahip olmayan pek çok Microsoft-sever pahalı dokunmatik ekranlı bir PC satın alamadan Windows 8’e geçiş yaptı. Bu durumu fark eden Targus, Touch Pen’i tasarlayarak Windows 8 sahibi her kullanıcıya dokunmatik ekran deneyimi sunmayı hedeflemiş.Targus pazarlama departmanı başkan yardımcısı Al Giazzon, ürünün yıllar önce satın alınan bir laptop ile de kullanılabileceğini belirtiyor.

Laptop ekranının kenarına küçük bir alıcı yerleştiriliyor. USB kablosuyla bilgisayara bağlanan bu alıcı, Touch Pen adlı kalemle iletişim kuruyor. Böylece bilgisayar kendini bir dokunmatik ekrana sahipmiş gibi algılamaya başlıyor. Bu noktada kalem, kullanıcının ekrana dokunan parmağı olarak işlev görmeye başlıyor. Kalem, yumuşak ucu sayesinde ekrana zarar vermiyor. Touch Pen herhangi bir yazılım ya da sürücüye ihtiyaç duymuyor. Bir defaya mahsus bir ayar (kalibrasyon) yaparak cihazı kurmak ve ekran boyutlarını tanımlamak yeterli. Yeri gelmişken, ekran boyutunun 17 inç’ten büyük olmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var. Bu çalışma sistemi, iPen 2'nin çalışma sistemini anımsatıyor. Bu iki ürün, teknolojide yükselen bir trendin olduğuna işaret ediyor: “Kullanıcıya, donanım yenilemesine gerek olmadan daha fazla deneyim vadeden düşük maliyetli çözümler üretmek”.
Patenti alındı. Targus, Windows 8 ile çalışan cihazlar için dokunma deneyimini kalemle simüle eden bu teknolojinin patentini de almış. Bu alanda piyasaya girmeye çalışacak diğer üreticileri ekarte etmiş olması açısından önemli bir nokta. Ürün, ilk kez CES 2013 fuarında tanıtıldı. Targus Touch Pen, bu ayın sonunda Targus.com ile Best Buy ve Amazon’un dahil olduğu çeşitli perakendeciler aracılığıyla satışa çıkarılacak.

Kaynak: Pclabs

4 yorum:

 1. Birşey sormak istiyorum. Ben hp dizüstü bilgisayar aldım. Üzerine cola döküldü ve tuşu zor basıyor. Garantiye versem para ister mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www8.hp.com/tr/tr/contact-hp/phone-assist.html bu linkten sahip olduğunuz hp dizüstü bilgisayar için nereyi arayacağınız yazıyor. Arayıp garanti kapsamında yada değil mi diye öğrenebilirsiniz. İyi günler dileriz.

   Sil
 2. Birşey Sormak İstiyorum. Mesela notebook alacağız ama Windows 8 . Bazılarında kendiliğinden dokunmatiği oluyormuş.Bunu nasıl anlayabiliriz?

  YanıtlaSil
 3. Ben tabletimi samsung 46f8000 model televizyonuma bağlamak istiyorum. Yardımcı olabilir misin. tabletim galaxy tab

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.