Header Ads

Tübitak ICGEB Bursu: Doktora ve Araştırma Projeleri için

Tübitak'ın verdiği bu burs için son başvuru tarihi 31 Mart. Burslar hakkında bilgi ise;
Doktora Bursları
Doktora programları, öğrencilerin Trieste, Yeni Delhi ve Cape Town’da 3-4 yıl süreyle eğitim görmeleri ve tez çalışmaları yapmaları biçiminde yürütülmektedir. Genetik olarak değiştirilmiş bitkilerin, yeni aşıların geliştirilmesi, insan paraziti olan organizmaların proteinlerinin incelenmesi, bitki biokütlesinin geri dönüştürülmesi gibi, gelişmekte olan ülkeler için önemli olan bazı konular, öncelikli olarak seçilmiştir. Burslar 3 yıl sürelidir ve burs miktarı (sadece bursiyer için) gidilecek ülkenin normal yaşam standartlarına göre belirlenmektedir.
Doktora Sonrası Araştırmacı Bursları
 Üye ülke araştırmacılarının ICGEB merkezlerinde ve ek olarak Monterotonda’da (İtalya) yer alan araştırma merkezinde doktora sonrası çalışmaları amacıyla, hakemli değerlendirmeler sonrasında verilmektedir. Adaylar bu merkezlerde çalışmalarının ikinci yılından itibaren kendi laboratuvarlarına dönmek üzere Geri Dönüş Desteği almak için değerlendirmeye alınır. Doktora sonrası burslar 1 ila 2 yıl sürelidir ve burs miktarı bursun kullanıldığı ülkenin normal yaşam standartlarına göre belirlenmektedir.
Esnek Burslar:
a) Kısa Dönemli Burslar: ICGEB merkezlerindeki araştırmacılarla işbirliği geliştirme amaçlı olarak ortak çalışma başlatmış araştırmacıların, yürütmekte oldukları ortak proje ve araştırmalar için 3 aydan 6 aya varan sürelerde desteklendikleri burslardır. Kısa dönemli burslar; seyahat, burs ve ekipman desteğini kapsamaktadır.
b) Sandwich Doktora Programı: Herhangi bir ICGEB grubunun araştırma alanına giren bir PhD projesinde yer alan öğrencilerin, doktora eğitimlerine devam ederken desteklendiği bir programdır. Öğrenciler bu destek ile 6-12 aya varan sürelerde İtalya, Yeni Delhi ve Cape Town’daki laboratuvarlarda kendi üniversitelerinin çalışma planlarında bulunan araştırmaları sürdürebilirler.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.