Header Ads

Yurt Dışından Gelen Telefonları Ücretsiz Kayıt Yöntemleri

Bu yazımızda sizleri neredeyse 120 TL'lik bir masraftan kurtaracağız.Gümrüklerden geçirilecek ve kayıt edilecek her cihaz için kullanıcılardan, Maliye Bakanlığı adına 115 TL vergi alınıyor. Bunu herhangi bir vergi dairesine telefonunuzun seri numarasıyla ödeyebilirsiniz. Bir sonraki işlem telefonun BTK’ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) IMEI kaydının yapılması. Kişinin yurda giriş yaptığı tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde cep telefonunun kayıt altına alınması zorunluluğu var. Bunda pasaportun üstüne basılan giriş mührü esas alınıyor. Kişilere 2 takvim yılında 1 adet cep telefonu getirebilme hakkı tanınmış… IMEI iki farklı şekilde kaydettirilebilir.
Abone Kayıt Merkezinden
İlk yöntemimiz, yurda giriş/çıkış damgalarının, resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaların birer fotokopisi, üzerinde cihaz IMEI numarasının bulunduğu dilekçe, pasaportunun aslı ve vergi ödemesini gösteren dekont ile birlikte en geç bir ay içerisinde Abone Kayıt Merkezlerine başvurması gerekiyor.
Abone merkezleri bu işlem karşılığında 5-20 lira arasında değişen ücret talep edebiliyorlar.
E-Devlet Kayıt Sistemi
ikinci yöntem ise E-devlet üzerinden yapılan kayıt. (Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT’den 1 TL karşılığında şifre alabilirsiniz). turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden doldurduğunuz form ile başvuru yapabilirsiniz. Burada cihazın kaydı sisteme ücretsiz alınıyor. Bundan sonraki aşamada cihazın durumunu http://imei.tk.gov.tr/tr/index.php internet adresinden sorgulayabilirsiniz.
Telefonunuza *#06# tuşlayarak cihazınızın seri numarasını ( İMEİ ) öğrenebilirsiniz. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.