Header Ads

Bebeğin İlk Banyosu Nasıl Yaptırılmalı ?

Sağlık köşemizde yeni anne olanlar için faydalı bilgiler yazı dizimize devam ediyoruz. Bugünkü konumuz bebeğinizin ilk banyosu. Bebeğiniz ilk banyosunu ne zaman ve nasıl yapmalı? Sorunun cevabı yazımızda. "Bebeğinize banyo yaptırmanız, onun temizlenmesinin temel şartlarındandır. Bebeğinizin cildinin temiz olması, sadece cilt için değil tüm vücudunun sağlığı açısından da büyük önem taşır, ancak özellikle bebeğinizin ilk banyosu sizi biraz ürkütebilir. Bu dönemde kafanıza pek çok soru takılır. Oysa bazı küçük noktalara dikkat ederek, bebeğinize banyo yaptırmanız hiç de zor değildir.
Fileden yapılmış bir bölümü bulunan küvetlerde bebeğinizi yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Böylece bebeğiniz, yarı oturur bir durumda ve kayma riski olmadan, çok daha keyifli bir banyo yapabilir. Aynı zamanda, bu tür küvetler size de bebeğinizi daha rahat yıkama fırsatı verir.
Bebeğinizi yıkarken bez kullanmayı tercih ediyorsanız, onun vücudunu nazik bir şekilde silmeye ve her seferinde temiz bir bez kullanmaya özen gösterin. Genel olarak banyoda sünger yerine, temiz bezler kullanmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü sünger, içinde mikrop barındırabilir ve dolayısıyla bebeğinizin sağlığını da risk altına sokabilir.
Bebek banyosu
Düzenli temizlik, bebeğinizin cildinin sağlıklı, tertemiz ve bakımlı olması için şarttır. Banyo zamanı, ayrıca onun cildine dokunmak, onu okşayarak sevildiğini hissettirmeniz için de en uygun zamandır. Bebeğinizin çevre ısısından çabuk etkilendiğini hatırlayarak, oda ısınının 25–27°C civarında olmasını sağlamalısınız ve banyosunu yaptıracağınız yerin, hava akımından uzak olması gerektiğini unutmamalısınız.
Bebeğinizin banyosu için en uygun zaman, iki emzirme arası, yani hem çok aç olmadığı hem de midesinin çok dolu olmadığı zamanlardır. Daha da iyisi gece yatırmadan evvel yapılan banyodur. Bu banyo, bebeğinizin rahat ve huzurlu uyumasını da sağlar."
Mutlu ve sağlıklı bir hayat dileriz.

Nelere dikkat etmeli ?
Banyoda acele ve telaş etmeden, bebeğinizin rahatlayabileceği uzunlukta bir zaman harcamalısınız. Kendinizi fiziksel olarak rahat hissettiğiniz bir ortamda, bebeğinizin banyosunu yaptırmanız en doğrusudur. Banyodaki küvetin içindeki suyun sıcaklığını, dirseğinizin veya bileğinizin iç kısmıyla kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde emin olamıyorsanız, bir derece almanızda fayda vardır. Önce bebeğinizin vücudunun alt kısmını, daha sonra da yavaşça tüm vücudunun su içine girmesini sağlayın.
Banyoya, bebeğinizin başını temiz ve ılık su ile ıslatarak başlayın. Göz yakmayan bir şampuan ile başını nazik hareketlerle önden arkaya doğru masaj yaparak yıkayın. Yine temiz ve ılık suyla bebeğinizin başını durulayın. Koltuk altından boynunu, kolunuzun üzerinde yaslamış olarak tutmaya devam edin. Diğer elinizle, hafif hareketlerle vücudunu yıkamaya başlayın. Bebeğiniz suyun içinde olmaktan hoşlanacaktır ve anne karnında su içinde olduğu zamanı hatırlayarak rahatlayacaktır.

Yumuşak bezinizi ıslatıp, vücut temizleyicisi (sabun veya banyo köpüğü) ile bolca köpürtün ve tüm vücudunu, boğum aralarını güzelce sabunlayın. Bir kolunuzu başının altından geçirerek, koltuk altından sıkıca kavrayın. Diğer elinizle, iki bacağından veya poposunun altından tutun. Küvetten çıkarırken de aynı şekilde sıkıca tutarak, sudan çıkarın ve temiz bir havlu üzerine sırt üstü yatırın. Sonra havlusunun bir kenarıyla, bebeğinizin yavaşça kafasını kurulayın. Saçlarını yumuşak bir fırça ya da tarakla tarayın. Sonra da sıcak tutmak için başını havlunun kuru ucuyla kapatın.
Banyo sonrası:
• Hızla tüm vücudunu, yumuşak hareketlerle kurulayın. Boğum aralarını, koltuk altını, kasıklarını, ayak parmaklarının aralarını iyice silin.
• Nemlendirici bir losyon veya bebe yağıyla vücudunu yağlayın.
• Hemen giydirmeye başlayın.
• Bezli bölgeye pişik kremi sürerek, temiz bezini bağlayın.
• Giydirme işlemini tamamlayın.

• Son olarak battaniyesine sararak, kucağınıza alın.  
Eğitici video:

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.