Diş Fırçalarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Günümüzde hemen hemen herkesin düzenli olarak gittiği dişçiler var fakat pek çok insan hala dişlerini fırçalarken doğru yöntemin ne olduğunu bilmiyor. Hayati bir organımız olmasa da dişlerimizin değeri tartışılmaz. Son yıllarda ağız ve diş tıbbi atılımları başarıdan başarıya koşuyor olsa da doktorlar hiçbir yapay dişin kendi dişiniz gibi olmayacağını açıkça belirtiyor. Peki dişlerimize iyi bakmayı ne kadar biliyoruz? Hemen hemen hepimiz dişlerimizi fırçalıyor olabilir, peki doğru şekilde mi fırçalıyoruz? Uzmanlar bu noktanında en az diş fırçalamak kadar önemli olduğunu belirtiyor. Hatalı ve aşırı diş fırçalamak dişlerinizin minelerinin yok olmasına sebep olurken siz dişlerinizi aşırı koruduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Diş sağlığınızı korumak ve yaptığınız bakımın faydadan çok zarar getirmemesi için yazımızı dikkatlice okuyunuz. Gelelim dişlerimizin bakımına. Uzmanların açıklamaları şöyle;
"Hastalar dişlerini günde 3 kez fırçaladıklarını söylüyor. Fırçaları, macunları iyi, ağızda çürük yok ancak diş sallanıyor. Bunun en büyük nedeni fırçalama tekniğinin iyi bilinmemesi. Buna uyulmadığı zaman diş kaybı yaşanır. Yanlış fırçalama diş etlerinin çekilmesine, çene ile bağların zayıflamasına ve çürük olmasa bile diş kaybına neden oluyor.
Diş fırçalama teknikleri

Ayakkabı Fırçalar Gibi Olmaz
Günde 3 kez fırçalamak önemlidir ama ayakkabı fırçalar gibi değil tekniğini bilerek bunu yapmak esas olandır. Ön, kesici, yan dişleri yukarıdan aşağıya ve hafifçe dairesel hareketlerle, alt kesicilerimizi de aşağıdan yukarıya süpürerek, alt azı dişlerimizi yine rotasyonlu süpürme hareketlerle, iç tarafları da bu şekilde fırçalamak gerekir. Eğer fırçalamayı bu şekilde yapmazsak o zaman diş eti sağlığını korumamış oluruz. Dolayısıyla bir süre sonra diş iltihaplanmalarına, bağ zayıflamasına, dişin çene kemiğiyle olan ilişkisinin zayıflamasına ve diş kaybına uğranacaktır."
Ayrıca olabildiğince ağzınızda biriken köpüğü tükürün ve unutmayın diş fırçalamak en az 2 dakikanızı almalı. Bu zamanın altında ki diş fırçalamalar eksik olmakta ve dişlerinizin yeteri kadar korunmasını sağlayamamaktadır.

Hakkımızda

Sanalmercek ailesi olarak en yeni teknoloji haberlerini, mobil dünyanın yeniliklerini, Anroid ve IOS uygulamalarını ve daha bir çok konudaki yenilikleri sizlere ulaştırmayı misyon edinmiş geniş bir aileyiz. Hertürlü şikayet ve isteklerinizi iletişime geçerek bizlere bildirebilirsiniz.

0 yorum:

Son Yayınlar

Blogger Template. Powered by Blogger.
1