Header Ads

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? Göz Sağlığınızı Görmezden Gelmeyin

Güneşin kendini göstermesiyle ve yaz mevsiminin yaklaşması ile güneş gözlüğü kullanımı da artmakta. Yazın neredeyse 3-4 kişiden birinde güneş gözlüğü görebilirsiniz. Peki güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmek gerekiyor ? Ülkemizde daha çok aksesuar olarak görülen ve aslında bir aksesuardan çok daha yüksek önem taşıyan güneş gözlüğünü alırken öncelikle ilk önemli noktanın camının kalitesi olduğunu ve güneş gözlüğü takmanızın ilk sebebi göz sağlığınızı korumak olmalı. Sokaklarda ,büyük süpermarketlerde yada turistik bölgelerde bakkallarda satılan güneş gözlükleri boş camdan ibarettir ve gözünüzü güneşin zararlı ışınlarından koruyamazlar. Her zaman olduğu gibi göz sağlığımızın kıymetini de birşeyler ters gitmeye başladığında anlıyoruz. Bu durumun önüne geçmek için ve güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlamanız için yazımızı dikkatlice okuyunuz.
Özellikle bahsedeceğimiz grup bu konuda çok daha dikkatli olmalılar. Peki kimler bu grubun içerisinde?

• Açık renk gözlüler,
• Çocuklar (Çocukların göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme yeteneğinin yetişkinlere göre az olması ve ileri yaşlarda ortaya çıkan makula bozulmalarının kişilerin geçmişte maruz kaldıkları güneş ışığı miktarıyla ilgisi olması nedeniyle),
• Sinir tabakasında görme merkezi hasarına karşı genetik eğilimi olanlar,  • Gözlerinizden herhangi bir cerrahi operasyon geçirmiş olanlar,
• Lazer tedavisi görenler yüksek risk grubundadır. 

 İşte Güneş gözlüğü alırken dikkate almanız gereken temel hususlar;


Kullanacağımız güneş gözlüğü mutlaka “ultraviyole engelleyici” özellikte olmalıdır. Bu özelliği olmayan güneş gözlüğü sadece fazla ışığın göz içine girmesini engeller. Ancak bu engelleme ışık kamaşmasını azaltma dışında hiçbir fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takıldığında zararlı ışıklarıngöz içine dolmasını engelleyen göz bebeği küçülmez. Böylece ultraviyole ışınları göz içine bol miktarda girer. Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının geçişini engellemez. Bu nedenle gözlüklerin kaliteli ve belgeli olması gerekir. Camın renginin koyu ya da açıklığından ziyade ultraviyole ışığını engelleyip engellemediği önemlidir. Ayrıca iyi bir güneş gözlüğünde camın rengi homojen olmalı ve bulanık görmeyeyol açmamalıdır. Polaroid ve fotokromik (kolormatik) camlar yeterli UV blokajı sağlayabilir. Gözlüklerde çerçeve seçimi yaparken estetik özellikler yanında gözü tam koruyabilmesi için yeterli büyüklük ve uygundizaynda tercih edilmelidir. Göz kusuru ve gözünde başka bir hastalığı olanların göz doktoru tavsiyesine göre gözlük almaları göz sağlığı için daha uygun olur.
Elbette taktığımız gözlüğün şık olmasını isteriz size tavsiyemiz şık olmasının yanında ve hatta şık olmasından önce göz sağlığınızın güvende olduğundan emin olmanız.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.