Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Zamanımızın en çok merak edilen konularından birisi, boşanmak. Boşanma davalarında eşlerin ikisi de boşanmayı istiyorsa mahkeme hiç uzamaz ve boşanma gerçekleşir. Boşanma nedeni ispatlanmış ise mesela dayak sonrası rapor alınmış veya aldatma gibi durumlarda elde bir belge varsa hakim boşamayı kısa bir süre içinde bitirir. Boşanmada davası başlamadan önce veya boşanma davası olduğu anda hakim iki tarafından anlaşmamaları ile ilgili bilgilerin toplanıp incelemesini isteyebileceği gibi araştırma yapılmasını da isteyebilir. Hakim boşanma davalarında gerek görürse sosyal danışma veya psikolog atayarak inceleme yaptırabilir.
Boşanma davalarında izlenilen yol ise;
1- Avukat aracılığıyla aile mahkemelerine dilekçe verilir yada eşlerden birisi kendisi bu dilekçeyi aile mahkemelerine verebilir.
2- Mahkeme boşanma dilekçesini gözden geçirir. Boşanma nedenine bakarak eşlerin şahsına yada avukata bir bildiri gönderir.
3- Dava sırasında mahkeme hakimi boşanma nedeninin araştırılması istiyebilir.
4- Mahkemenin işlerine göre yakın veya ileri bir tarihe gün verilir.
5- Şiddetli geçimsizlik yada anlaşmalı boşanma durumlara haricinde mahkeye başvurulması taktirinde eşler katılmadan avukatların aracılığı ile boşanma gerçekleştirilebilir.
Soru veya yorumlarınız için aşağıdaki yorum yapma bölümünü kullanabilirsiniz. Sitemizi takip etmek, resmi işlemler hakkında bilgi sahibi olmak, sorular sorabilmek için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

2 yorum :

  1. hiçbir neden yok iken boşanmak istersek sonuç neolur ? ben bunu öğrenmek stiyorum cevabınız için şimdiden teşekkür edeim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Davanız hakime geçimsizlik olarak başvurabilirsiniz. Karşı taraf inada bindirmezse direk dava sonuçlanır ama inada binerse işler uzuyor. İncelemeler tanıklar vs vs. Biz teşekkür ederiz

      Sil

1