SGK-SSK Primleri Nasıl Geri Alınır ?

Mevcut yasalara göre belirli bir yaşa gelen artık emekli olabilme umudu kalmayan SSK’lı insanlara dikekçe ve başvuru yolu ile emekliliğe dönük primlerinin iadesi istenebiliyor. Bahsedilen işlem yapıldığında kişinin herhangi bir emeklilik şansı kalamaz ve yıllarca yatırmış olduğu primlerin yarısını faiziyle geriye alabilir.
Bunun yanında beraber evlenen ve evlilik yüzünden işten ayrılan yada evlilik tarihinden sonra 1 yıldan önce işten ayrılmış kadınlarda primlerini dilekçe ve başvuru yoluyla SSK dökümü ve evlilik cüzdanı ile ilgili SGK birimine başvurarak alabilirler. Bu olay evlenip çalışmayacak olan kadınların primlerini alabilmeleri için onlara hak olarak yasa ile tanımlanmıştır.
Bayan dilerse daha sonra tekrar çalışmaya başlayabilir bu bir problem teşkil etmiyor. Ancak emeklilik için prim günleri sıfırdan başlıyormuş gibi hesap edilir. Yine burada yeninden canlandırma veya ihya etme diye bir hak tanınmış. Primlerini almış bulunan bayan yine yasal faiziyle primlerini geri yatırdığında silinen günlerini canlandırmış olur sigortalılığı kaldığı yerden devam eder. Herhangi sorunuzu altta yorum yap bölümünden sorabilirsiniz. İyi günler dileriz.


0 yorum :

Yorum Gönder

1