Trafik Lambalarındaki Renklerin Anlamı

Soru: Trafik lambalarının renklerinin anlamı nereden gelmektedir?
Kategori: Tarih
Trafik ışıklarından önce bu uygulama demir yollarının güvenliği için trenleri kontrol etmek sebebiyle yapılan ışıklar ile başlamıştı. Trafik ışıkları da bundan ilham alınarak uygulanmıştır. Demir yolları idaresi kırmızı rengi 'dur' sinyali olarak seçmişti. Kırmızı renk kan rengi olduğundan asırlar boyu tehlikenin ve ölümün simgesi olmuştur. Demiryolları ilk faaliyete geçtiği 1830'lu yıllarda 'ikaz' ışığının rengi yeşil, 'geç' ışığının ise beyazdı.
Bir zaman sonra beyaz ışık sorun yaratmaya başladı. Beyaz renkli 'geç' ışığı sokak lambaları ile karıştırılmaya başladı. Ama daha dabüyük bir problem vardı, 'dur' işaretlerine konulan kırmızı mercekler yerlerinden çıkınca ışık beyazlaşıyor, 'geç' sinyali olarak algılanıyor ve kazalara sebep oluyordu.

En sonunda demiryolcular kırmızıyı 'dur', yeşili 'geç' sarı rengi de 'ikaz' sinyali olarak kullanmaya karar verdiler .
İlk trafik lambası otomobillerden çok önce 1868'de Londra'da kullanıldı. Gazla yakılan ve bir eksen etrafında döndürülebilen kırmızı ve yeşil lambalar bir yıl sonra patlayıp, kendilerini çeviren polisi de yaralayınca bu uygulama ortadan kalktı. Fakat otomobillerin ortaya çıkmasıyla ve şehirlerde gezinmeye başlamalarıyla bu durum daha da kötüye gitmeye başladı. Farklı uygulamalar yapıldı. Demiryollarındaki uygulama örnek alındı ama demiryollarında birbirine paralel iki hat vardı. Bu sistem iki yolun kesiştiği kavşaklarda işe yaramıyordu.
Sonunda günümüzdekilere benzeyen ilk elektrikli otomatik trafik lambasını, ilkokul mezunu ve ABD'deki Cleveland'da otomobil sahibi ilk siyah olan Garrett Morgan geliştirdi. 1914'de ilk denemelerine başlayan Morgan 1923'de de patentini aldı. Morgan 1963'de ölümünden az önce patentini 40 bin dolara General Electric firmasına sattı.
Morgan'ın lambaları demiryollarına benzer şekilde bir "T" üzerinde kırmızı ve yeşil iki lambadan ibaretti. Çok geçmeden ikaz anlamında sarı lamba da ilave edildi ve uygulama bütün dünyaya hızla yayıldı.
Üzerinden yıllar geçmesine rağmen sarı renk hala 'ikaz' anlamındadır ama sürücülerimiz onu 'geç' sinyali olarak algılıyorlar.

1 yorum :

  1. Merhabalar benim merak ettiğim neden kırmızı ışık yukarıdadır bunun bilimsel açıklaması nedir?

    YanıtlaSil

1