Header Ads

Asansör Nasıl Çalışır ?

Asansör hayatımızı kolaylaştıran, günümüzün vazgeçilmez makinelerinden biridir. Peki asansörler nasıl çalışır? İlk asansör ne zaman kim tarafından yapılmıştır? Gelin bu sorulara bir cevap bulalım.
Alet: Asansör
Mucit: Félix Léon Edoux
Tarih: 1867
Kategori: Mekanik

Asansör, insanları veya yükleri, yüksek yerlere dikine indirip çıkarmaya yarayan bir makine düzeneğidir. İlk asansör, 1867'de Fransız mühendis Félix Léon Edoux tarafından yapılmıştır. İlk asansör suyla çalışmaktaydı. Hareket enerjisi sudan alan bu Hidrolik asansör'ler, 
Avrupa'nın bazı büyük şehirlerinde hala mevcuttur. Félix Léon Edoux'dan sonra, yapımcılar, asansörleri çalıştırmada, tazyikli havadan ve elektrikten yararlanmayı düşündüler. Bugün yaygın olarak kullanılan elektrikli asansör, 1889'da Paris'te ortaya çıkmıştır.
Çağımızın asansörlerinde, kabin, bir elektrik motorunun çalıştırdığı vinç üzerine sarılan kablolara asılı olarak hareket eder. Bu vinç, hız kesici düzenler ve elektromagnetik frenlerle donatılmıştır. Asansörün kabini ile karşı ağırlığının yer değiştirdikleri kapalı bölmeye kafes adı verilir. Kabinin ve karşı ağırlığın dikine hareketini yöneten Klavuz ray'lardır. Çelikten yapılma, yuvarlak kollardan ibaret bu yaylar, kafese gömülüdür.
Asansörün emniyet takımı, kapıların otomatik kapanmasını sağlayan kilitlerden ve kabinle karşı ağırlıkların raylar üzerinde durmasını sağlayan paraşütten ibarettir. Bu sayede, aşırı hızla inişler frenlenir, askı düzeninin kopmasından doğacak tehlike önlenir. Manevra takımı ise, asansörün kullanılmasına aracılık eder.

2 yorum:

  1. Asansörün Türkiye'ye gelişi hakkında bilgi verebilir misiniz ?

    YanıtlaSil
  2. Asansörler hakkında daha geniş bilgi edinebilir miyim ?

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.