Header Ads

Neden Hıçkırık Tutar? Hıçkırık Nasıl Geçer?

Neden hıçkırık tutar? Niçin hıçkırırız? Hıçkırmanın biyolojik sebebi nedir? Hıçkırık nasıl geçer? Halk arasında anlatılan pek çok mit olmasına karşın hıçkırık aslında son derece basit bir akciğer eylemidir. Bilinen en iyi hıçkırık geçirme yöntemi nefesinizi birkaç dakika tutmaktır. Çok uzun süren hıçkırıklarını oluyorsa bir hekime başvurmanız sağlığınız için yerinde bir karar olacaktır. Bu yazımızda hıçkırık ile ilgili biyoloji dersi için ödev hazırlamak isteyen arkadaşlar için kaynak oluşturacak birkaç bilgiyi paylaşmak istedik. 
Soru: Neden hıçkırık tutar? 
Genellikle hızlı yemek yenildiğinde, yutkunma neticesinde yemek ile birlikte bir miktar da hava alınır. Hıçkırık, besinlerin yüzeyine yapışarak sindirim sistemine giren bu havayı atmak için sistemin gösterdiği bir tepkidir. Diyafram hızla büzüşerek, çok ani ve hızlı nefes alınmasını sağlar. Bu arada boğazın üst tarafında, ses tellerinin bulunduğu kısımda bir kapanma olur ve buradan geçen hava bir an bloke edilir. Bu da 'hıck' şeklinde bir sesin çıkmasına sebep olur. Bu nedenle en çok yemekten sonra hıçkırık tutar. Sindirim işlemi bittikten sonra
hıçkırık da son bulur. Hıçkırığı önlemek için bir takım önlemler vardır: Nefesi tutmak, baş aşağı durmak, yavaş yavaş su içmek, kolları yukarıda tutmak, ileride bir noktaya bakarak derin nefes almak, buzlu su içmek, nefesi tutarak üç kere yutkunmak, nane yutmak, parmağı kulağa bastırarak su içmek ve korkutmak.
Korkutarak insanı şok etmek, dolayısıyla sinir sistemini etkilemek, derin nefes alarak diyaframın mideyi itmesini sağlamak ve de kandaki düşük karbondioksit seviyesinin hıçkırığın oluşumunu hızlandırdığı bilindiğinden nefesi tutmak en mantıklı önlemlerdir.
Hıçkırık yaklaşık olarak 5 saniyede bir olur ve genellikle bir dakikadan fazla sürmez. Siz önlemlerle uğraşırken, o zaten kendi kendine kesilir. Hıçkırığı kesmek için kabul edilen genel görüş hiçbir önlemin hıçkırığı kesemiyor olmasıdır. Fakat uzun süren nöbetleri istisnai durumlarda, muhakkak tıbbi müdahale gerekir, hatta bu durumlarda sinirler üzerinde operasyon yapılması bile gündeme gelebilir.
Çok miktarda biber yemek gibi kimyasal yanmaların, enfeksiyonların ve ülser gibi hastalıkların da hıçkırığı meydana getirebilecekleri ileri sürülüyor. Hıçkırık süresince bir şey yememekte ve içmemekte fayda vardır, çünkü bu sırada tekrar fazla hava alınabilir.
Hıçkırığı önlemek için en iyisi yemeği yavaş yiyin, çok miktarda yemeyin, yemek yerken karbonatlı içki içmeyin, yemeğe konsantre olun, çok konuşmayın ve gülmeyin. Yemeğe saygınız ne kadar artarsa, hıçkırık o kadar azalır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.