Header Ads

Sarin Gazı Nedir? Ölümcül Kimyasal Gazlar

Bilime hizmet etmesi için keşfedilen pek çok keşif gibi sarin gazı da zaman içerisinde insanlığın yararına değil zararına hizmet etmeye başlamış. Kitlesel imhalarda kullanılmaya başlanmış. Bu konuda kimya ödevi hazırlayacak olan arkadaşlara faydasını dokunacağını düşündüğümüz bir kaç bilgiyi sizler için derledik. Sarin gazı kim tarafından, kaç yılında keşfedilmiştir? İçeriği, etkileri nelerdir?
Alet: Sarin Gazı
Mucit:  Gerhad Schrader
Tarih: 1938
Kategori: Kimya
Son günlerde Suriye'de kullanıldığı idda edilen Sarin gazı (NATO'nun adlandırmasına göre rumuzu: GB) bir sinir gazıdır. 1938`de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulunmuştur. Sarin gazı aşırı zehirli bir sinir ajanıdır, vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç meydana getirir. Çok küçük bir damlası bile insanı öldürebilir. 1991'de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alınmıştır. Sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993'te CWC (Kimyasal Silahlar Konvensiyonu) tarafından
yasaklanmıştır.
Sarın  gazı özellikleri: Renksiz bir sıvı olup buharı da sıvısı gibi renksizdir. Son derece etkili ve öldürücü bir gazdır. Renksiz ve kokusuz olduğu için sezilmesi ve teşhisi zordur.
Fizyolojik Etkileri: Burun akması, göğsün sıkışması, görüşün zayıflaması, nefes almada güçlük, aşırı terleme, adalelerin kasılması, kusma, gözbebeklerinin küçülmesi ve görüşte bulanıklık, sendeleme, şaşkınlık, uyuşukluk, hafıza kaybı, çırpınma, koma, nefesin kesilmesi ve ölümün meydana gelmesidir. 1995'teki Tokyo metrosuna düzenlenen sarin gazlı terör saldırısında gazın etkisinde kalan bazı kişilerde burun ve ağız kanaması semptomları da görülmüştür. Öldürücü dozda alındığında genellikle ölüm 1-10 dakika içinde gerçekleşir.
Bu gaz son derece tehlikelidir fark edilmesi zor olduğu için genellikle terörist saldırılarda da kullanılmaktadır. Kitle imha silahı olarak da kullanılan bu gazın çok küçük bir damlası bile insanı öldürebilecek güçtedir.
Sarin gazı kullanan ülkeler:
* 1939 : Keşfinden sonra Nazi Almanyası tarafından savaşta kullanmak üzere üretilmeye başlanmıştır.
* 1950lerin başları : NATO sarini standart kimyasal silah olarak kabul edince Sovyetler Birliği ve ABD tarafından askeri amaçlar için üretilmeye başlanmıştır.
* 1980-1988 : İran - Irak savaşı sırasında Irak ordusu tarafından İran'a karşı kullanılmıştır.
* 1988 : Saddam Hüseyin yönetimindeki iktidar tarafından Halepçe`deki Kürt sivil halka karşı da kullanmıştır, kentte 5000'e yakın insan hayatını yitirmiştir.
* 1994 : Japon dini mezhebi Aum Şinrikyo tarafından Japonya'nın Matsumoto şehrindeki terör saldırısında kullanılmıştır. 8 kişi ölmüş, 200'den fazla kişi de gazdan etkilenmiştir.
* 1995: Yine Aum Şinrikyo tarafından bu sefer Tokyo metrosuna düzenlenen terör saldırısında kullanılmıştır, 20 kişi hayatını kaybetmiştir.
* 2013: Mayıs ayında Adana ve Mersin'de El Kaide'ye bağlı El Nusra Cephesi militanlarının yaşadıkları evlere yapılan baskınlarda 2 kg sarin gazı ele geçirilmiştir.
* 2013: Şam'ın Guta banliyösüne düzenlenen saldırıda çok sayıda kişi ölmüştür. Saldırıyı Suriyeli muhaliflerin ve Esad rejiminin yaptığına dair çelişkili haberler bulunmaktadır.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.