Daktilo Nasıl Çalışır, Daktilonun Tarihçesi

Mağara resimleri ile başladı insanoğlunun çizgileri kullanmayı öğrenmesi. Sümerler tabletlere, Çinliler papirüslere yazdılar tarihlerini. Zaman içerisinde daktilo çıktı sahneye. Çıkardığı tık tık sesi bile eminim ilham vermiştir pek çok yazara, şaire. Günümüzde hala yoğun kullanan bilgisayarı yazmak için sıcak bulamayan yazarlarımız var. Bazende yazı dünyasına heveslenen nostaljik takılmayı seven bir kaç amatörün elinde... Peki işin teknik kısmında ne var? Daktilonun çalışma prensibi basit olarak nasıldır? İlk daktilo kim tarafından kaç yılınca icat edildi? Gelin yazımızda bu sorulara bir cevap bulalım. Sizi biraz geçmişe 19. yüzyıla kadar götürmemiz gerekecek.
Alet: Daktilo
Mucit: Latham Sholey
Tarih: 1875
Kategori: Mekanik
İlk yazı makinesi 1875 yılında, Latham Sholey adındaki bir Amerika'lı tarafından tasarlanmıştır. Yine bir Amerika'lı olan silah fabrikatörü Philo Remington, bu tasarı üzerinde bazı değişiklikler yaparak, 1876 yılından itibaren yazı makinesi yapımına girişmiştir. O tarihten beri, bu pratik yazı araçları, dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Yazı makinesiyle yazmak için, makinenin harfleri, sayıları, noktalama ve aritmetik işaretlerini gösteren klavyesinde tuşlardan yararlanılır. Bu makinelerin günümüzde elektrikle çalışanları da mevcuttur.

"Kâğıda aktarmak istediğiniz harfi taşıyan tuşa bastığınız zaman, o tuşa ait kaldıraç düzeni, yazı karakterini taşıyan kuş kafasını, parmağınız ile yaratılan basıncı biraz artırarak, karbon şeride vurur, şeridin hemen ardındaki kâğıda da istediğiniz tuşun yazı karakteri aktarılır.
Daktilonun her tuş kolu, harfin büyük ye küçük (A, a) karakterlerini taşır. İstediğiniz yazı karakteri, ayrı bir tuş marifetiyle, küçük veya büyük olarak yazılabilir. Bazı tuş kolları rakamları ve işaretleri taşır (4, 5, 6) Her tuş kolu, daktilonun tam merkezindeki bir oyuğa gelebilecek bir açıda yerleştirilmiştir. Her vuruş, karbon şeridi, bir harflik mesafede ileriye taşır, bu arada şaryo da sola doğru ilerler. Bu ilerlemeden, özellikle karbon şeridin ilerlemesinden amaç, her harf için yeni bir karbon şerit parçasının devreye sokula-bilmesidir."

0 yorum :

Yorum Gönder

1