Hp Invent Ekranı Donma Sorunu ve Çözümü

Hp dv6 serisi bir dizüstü bilgisayarım var. Format atmak isterken son aşamada mavi ekranda bir hata aldım ve bilgisayarım resetlendi fakat Hp Invent ekranında takılı kaldı. Ne Bios'a girebiliyorum ne Windows'a erişebiliyorum. F9 veya F1 gibi tuşlara yüklenince de bip bip gibi garip sesler geliyor. Tabi bu seslerin belirli anlamları onlara daha sonra değineceğiz. Bu can sıkıcı sorunun çözümü aslında çok basit. Tabi gerekli donanım ve bilgiye sahipseniz. Öncelikle sorununuz bir Bios sorunu. Bios'u yeniden yüklediğinizde sorununuz çözülmüş olacaktır. Peki Bios'a ve Windows'a erişemiyor iken nasıl yeniden Bios yükleyebilirsiniz?

Bunu yapabilmeniz için öncelikle şu: Eprom donanıma sahip olmanız gerekecek. Türkiye'de de rahatlıkla bulabilirsiniz. Şimdi gelelim bu işlemin nasıl yapıldığına. Öncelikle uyarmak isterim bu format atmak gibi bir iş değildir. Bu işlemi yapacaksanız iki gruptan birinde yer alıyor olmalısınız. Eğer bu iki grupta yer almıyorsanız sizin için en sağlıklı iş bir teknik servise gitmenizdir.
1) Alanında uzman kişiler. (ki bunlar zaten bu yazıya ihtiyaç duymazlar)
2) Elindeki bilgisayarı gerekirse çöpe atmayı göze almış kişiler. (yani bu işi denemek isteyenler)
Yazımızın daha çok ikinci gruba yönelik olduğu aşikar. Bu işlem biraz zahmetli. Aslında bu işlem iki şekilde yapılabilir.

1. Aynı model bir başka anakart'tan Bios çipi çalışırken sökülür. Silinmiş Bios çipi buraya takılır daha sonra Bios yazma işlemi buradan yapılabilir. Bu yöntem pek tavsiye edilmez.
2. Bu yöntem ise bizim bahsettiğimiz donanımla gerçekleştirebileceğiniz yazmadır. Bios çipini sökersiniz ve bu cihazın haznesine yerleştirir gerekli yüklemeyi yaparsınız.
Bu işlem için kaynak site olarak [burayı] kullanabilirsiniz.

Not: Yapacağınız işlemlerin doğurabileceği zararlardan kendiniz sorumlusunuz. Sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Verilen bilgiler öneri mahiyetindedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
1