Header Ads

"Ultra Dma Mode-5 S.M.A.R.T Capable But Disabled" Hatası Çözümü

Bilgisayarınıza format atmaya karar verdiniz ve aşamaları (Doyaların kopyalanması, Windows yüklenmesi) başarılı bir şekilde atlattınız. Son aşamada (Yükleme tamamlanıyor) bilgisayar kendini resetledikten sonra mavi bir ekran aldınız 60-70-80-90 gibi artan şekilde sayılar gördünüz ve yeniden resetlenince Bios giriş ekranında Pc'nizin donduğunu gördünüz ne Bios'a girebiliyorsunuz ne de masaüstünü açabiliyorsunuz. Evet, siz de benim gibi harddiske zarar verdiniz ve bad sector oluşturdunuz.
Peki bu işin çözümü nedir? Gün içinde saatlerce uğraştım. HDD'yi sökerek Bios'a girdim ve bütün S.M.A.R.T seçeneklerini "Enable" yaptım. Bir çözüm getirmedi. Hepsini "Auto" yaptım. Yine bir çözüm getirmedi o yüzden önce bunlarla uğraşmayınız. Diğer seçeneklere gelince; sağlam bir başka pc ile HDD'nizde ki Bad sector'leri (Zarar görmüş bölgeleri) taratıp düzeltmeniz. (Nasıl yapıldığını en altta verdim) Benim böyle bir imkanım yoktu. Evimde ikinci bir Pc yoktu ayrıca bunu yapabilecek yazılımı da aramak istemiyordum. En kestirme çözüm teknik servis olarak görünüyordu. Biraz komik gelecek ama çözüm bu arkadaşlar daha doğrusu benim tavsiyem budur. Eğer bu konularda uzman değilseniz, yeterli donanımınız yok ise daha fazla kurcalamayın. Yapabileceğiniz daha büyük hatalar sizlere işlemci, ram vs. gibi ek masraflar çıkarabilir. (işlemci masrafı çok tuzlu olur)
Bu sorunun çözümü zor değil. Yani işini bilenler için zor değil. O yüzden serviste sizlere yüksek maliyetli çözümler sunmazlar. Uygun bir ücrete tertemiz sahip olabilirsiniz.
Yok ben illa ki kendim yapacağım diyenler yazımızın devamında kendinizin yapabileceği çözümü de verdim. Yapacağınız işlemin bütün sorumlulukları size aittir. Ben gerekli çözümü araştırarak ve servise sorarak öğrendim. Yine de kendim yapmak istemedim yani tercih sizindir. Tekrar uyarayım bu işleri iyi biliyorsanız yapmanızı öneririm.
"Ultra Dma Mode-5 S.M.A.R.T Capable But Disabled" Çözümü:
HDD'nizin kablosunu çıkartın ve Pc'nizi açın Bios'a girebileceksiniz. Daha sonra HDD kablonuzu takın ve Reboot CD'sinden yapmak istediğiniz reboot'u yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Windows'un açılmasına gerek yoktur. PC'nizi çalışırmanız ve CD'nizi takmanız yeterlidir.
Reboot CD'sini [Buradan] edinebilirsiniz. İndirdikten sonra CD'ye yazınız. 
Nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız, [Buradan] öğrenebilirsiniz.
İngilizce konusunda sıkıntı yaşarsanız yorum yaparak yardım isteyebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.