Header Ads

Kpss: Anestezi ve Antestezi Teknikerliği Farkı

Ön lisans Anestezi Teknikerliği bölümü mezunlarının KPSS atamalarında sıkça kafalarını karıştıran bir konu; Anestezi ile Anestezi Teknikerliği arasında ne fark var? Aday işlemleri sisteminde sıralama yaptırırken sadece Anestezi Teknikerliğini seçtiğinizde 300 çıkıyor ise ikisini birlikte seçtiğinizde 2000 civarı gibi bir sırama alıyorsunuz. (Bu örnek sıralama 2015 KPSS 71.9 puanı içindir.)

Peki bu ne demek? Anestezi ile Anestezi Teknikerliği ayrı şeyler mi? Teknikerlerin gönlünden ayrı olması geçiyor olsa da özünde ikisi aynı şey. Yani sıralamanızı görmek için hem Anestezi teknikerliği hem de Anestezi bölümünü seçeceksiniz kodları: 6107 ve 1106.

Peki bu ayrım nereden kaynaklanıyor? Bazı üniversitelerde, hatırladığım kadarı ile misal Hacettepe'de, bölümün adı sadece Anestezi olarak geçiyordu. Daha sonra değişikliğe uğradıysa haberim yok. Sizlerin sadece şunu bilmesi gerekiyor; Anestezi teknikerliği ile Anestezi bölümü aynı şey. Aralarındaki tek fark kodlarının birinin 6107 diğerinin 1106 olmasıdır. Tercihlerinizi yaparken bunu mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
anestezi ve anestezi teknikerliği farkı nedir
Konu hakkında merak ettiğiniz başka unsurlar varsa yorum yaparak bizlere bildirebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa sürede sizlere cevap verecektir.

2 yorum:

  1. Anestezi tekniker 1. Sirdayim anestezi 520 puan 84 hangisini dikkate alicam

    YanıtlaSil
  2. Önlisans mezunu bir insan anestezidenmi anestezi teknikeriğindenmi giricek ?

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.