Header Ads

Radyatör Nasıl Çalışır?

Otomobillerde, evlerde, bilişim sektöründe kısacası aklınıza gelebilecek her endüstriyel alanda kulanılan radyatör, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak elbette bir evrim geçirmiştir. Bu yazımızda radyatörün çalışma prensibini inceledik. Bu icadı insanlığa kazandıran Franz San Galli'nin ruhu şad olsun.
Alet: Radyatör
Mucit: Franz San Galli
Tarih: 1855-1857
Kategori: Mekanik
Motordaki gaz yakıtın yanmasından meydana gelen ısının bir kısmının mutlaka giderilmesi lazımdır. Zira silindirler o kadar çok ısınırlar ki, onları soğutma işlemi yapılmadığı takdirde, pistonun normal çalışması için gerekli yağlar, ısı etkisiyle ayrışabilirler. Radyatör, düşey olarak ya da çaprazlama konulmuş borulardan meydana gelmiştir. Soğutma alanının geniş olması için, borular ayrıca kanatcıklarla donatılmıştır. Borular iki hazne ile bağıntılı durumdadır. Bunlardan üstteki hazne, suyu doldurmaya, alttaki ise boşaltmaya yarar. Radyatörün bütünü, bir kafesle muhafaza altına alınmıştır. Silindirlerle silindir blokunun dış zarfı arasında su gömleği denilen bir boşluk bulunur. Bu gömlek, iki boru vasıtasıyla radyatörle bağıntılıdır.
Radyatörün suyu. bu borulardan biriyle silindirlere gider ve onların sıcaklığını aldıktan sonra. ısınmış olarak ikinci boruyla döner. Bu su akımı, krank milinin döndürdüğü kanatlı çark biçimindeki bir tulumba ile hızlandırılır. Bazı motorlarda, piston yağlarını soğutmak için, radyatörden ayrı olarak, bir yağ ile soğutma düzeni ya da motorun alt karterinde. Bir havalandırma aygıtı vardır. Radyatörün iç yüzüne yakın bulunan ve onun soğumasına yardımcı olan vantilatör, kendisini çalıştıran krank miline bir kayışla bağlıdır
radyatör çalışma prensibi
Radyatör için daha fazla bilgi ihtiyacınız olursa yorum yaparak bizlere bildirebilirsiniz. Pek çok mekanik aletin ve merak edilen pek çok ilginç sorunun yanıtını Nasıl / Neden bölümünde bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.