Header Ads

Ziraat, Halk Bankası Çıkmış Sınav Soruları ve Çözümleri


Banka sınavlarının yaklaşması ile çıkmış sınav sorularının değeri artmakta. Bu nedenle sizlerle banka sınavlarının çıkmış sorularını ve cevaplarını paylaşıyoruz.
Banka alımlarında genelde iki aşama olur;
1) Yazılı sınav (60 ve üstü puan almanız gerekir. Duruma göre 70 de yapabilirler.)
2) Sözlü sınav (Asıl belirleyici etken)

Çıkmış sorular için [tıklayınız]

Genellikle bu iki aşamanın aritmetik ortalaması alınmaktadır. Ayrıca, kamu bankalarında, özellikle Ziraat, başvurduğunuz il için ikamet isteyebilirler. Özel bankalarda bu koşul pek aranmamaktadır. Bankalar da genellikle çalışma saatleri yoğun ve uzun olmaktadır. 3 ayda 1 çift maaş ve bazı ek ödemeler ile maaş cazip görünse de eski cazibesini kaybetmiş gibi görünüyor.

Emeklilik olarak hala avantajlıdır. Bazı bankalarda çift emeklilik durumu olabiliyor. Yabancı diliniz varsa ek ödeme de alırsınız ama pek çok sitede yazıldığı gibi bunlar 500 lira falan değildir. En yüksek seviyede aylık 330 lira gibi bir ek ödeme alabilirsiniz.

Yine pek çok sitede yapılan yanlışlardan birisi de ek ödemelerin maaştan fazla olduğu bilgisidir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bankacılar düşündüğünüz gibi durmadan ek ödeme almıyorlar. Eskiye göre durum bir hayli değişmiş vaziyette. Özel ya da kamu bankaları olabildiğince çalışanının ödemelerini kesmenin yollarını arıyorlar ve bunu da layığı ile yapıyorlar. Sürekli belli limitler vs. ön koşul koyarak ödemeleri kısıtlıyorlar.

Yine pek çok sitede yapılan gibi bankacılığı da kötülemek değil amacımız ama bütün bunların doğrultusunda mesleki seçim yapmaya dikkat ediniz. Pek çok meslekten de güzel yanları vardır elbet. Özellikle kendinizi belirli alanda geliştirir ve yükselebilirseniz hem para olarak hem de saygı olarak pek çok şey kazanacaksınızdır. Bol şanslar dilerim.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.