Windows 10 Kapanmama - Power Işığı Sönmeme Sorunu Çözümü


Özellikle Hp ve Dell markalarında karşılaşılan (Bendeki Hp) sinir bozucu bir sıkıntı. Her ne kadar sinir bozucu bir sorun olsa da çözümü zor değil. Öncelikle bilmeniz gereken şey; sorun donanımsal değil ve çözümü çok basit. Çözüm için kesinlikle format falan atmayın. Format attığınız da sorunun devam ediyor olduğunu görecek ve çok üzüleceksiniz.

Öncelikle sorunu tam olarak tanımlayalım. Bilgisayarınızı uzun süre kullandıktan sonra kapatmaya kalktığınız da ekran kararsa da power tuşu üzerindeki ışık sönmüyor ve fan düşük bir ayarda çalışmaya devam ediyor. Nedendir bilmem bilgisayarı kısa zamanlı basit işlemler için kullanıp kapatmaya kalktığınız da böyle bir sorun ile karşılaşmıyorsunuz. O yüzden bir diğer yol da bununla ilgili ama bu bir çözüm değil. Sadece Intel'in bu sorunu düzelteceği yamaya kadar geçiçi bir kullanım yöntemi. Merak etmeyin ben size çözümü de bu yöntemi de anlatacağım.

Çözümler:

1) Sorunu yeni çıkacak yamayı bekleyerek geçiçi şekilde çözmek.

Bu yöntemde aslında sorunu çözmüyor sadece birazcık hile kullanıyoruz. Uzun süreli kullanımınızın ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılır açılmaz da kapatın. Kapanma sorunu ile karşılaşmayacaksınız. Bu yöntemi özellikle bilgisayarı hızlı olan (SSD sabit diskli bilgisayarlar) arkadaşlar kullanabilir. Zira benim bilgisayarım da 3-4 saniye açıldığı için bu yöntemle idare ediyorum.

2) Sorunun kalıcı çözümü:

Arkadaşlar sorun sürücülerden birinin son sürümünden kaynaklanıyor. O da "Intel Engine Management Interface" Bu sürücünün 11.xx sürümü sorunun kaynağıdır. Bu sürümü 9.xx'a düşürürseniz de sorunu tamamen çözmüş olacaksınız. 12.xx sürümü yayınlandığında tekrar yükseltirsiniz. Peki bu "Intel Engine Management Interface" nedir ve nasıl sürüm düşürülür? Bunu sizlere resimli olarak anlatmak daha pratik olacaktır.

Resimde gördüğünüz gibi "Intel Engine Management Interface" sağ tıklayarak özellikler diyorsunuz ve Update Driver'ın altındaki Roll Back Driver'a tıklıyorsunuz. Resimdeki 9.x sürümüdür. Eğer siz kapanmama sorunu yaşıyorsanız sizinki 11.x sürümü olacaktır onu 9.x'e düşüreceksiniz. Bu menüye girmek için şu yolu takip etmelisiniz:

Bilgisayarım > Sağ tık > Özellikler > Aygıt Yöneticisi > Sistem Aygıtları

Not: Eğer bu "Intel Engine Management Interface" sağ tıklayıp özellikle dediğinizde sürüm 11.x ve Roll Back butonu aktif değilse. Intel'in resmi sitesinden 9.x sürümü indirin daha sonra 11.x'i silerek 9.x'i kurmalısınız.
Windows 10 Kapanmama - Power Işığı Sönmeme Sorunu Çözümü Reviewed by Otomobilge on 17:25 Rating: 5

Hiç yorum yok

Recent Posts

Facebook'ta Otomobilge

1